A paradicsom az egyik legnépszerűbb zöldség hazánkban, szívesen fogyasztjuk nyáron a szalonnasütés során elkészült hagymás-zsíros kenyér mellé, szószként a pörköltökben és tésztaételeken, vagy akár magában is. De vajon van valamilyen egészségügyi hatása?
A paradicsom rostot, C-vitamint, káliumot, folsavat és még sok más tápanyagot tartalmaz. A paradicsom érett piros színe nemcsak az ízlelőbimbóknak kínál ízletes élményt. Ennek a színnek a hátterében a likopin (ami a paradicsom piros színét adja) és a béta-karotin (ami a narancssárga színt kölcsönözi) található, két antioxidáns, amelyek felelősek a paradicsom egészségügyi előnyeiért.
Kutatók felfedezték, hogy a likopinnel gazdag paradicsomokat tartalmazó étrend segít csökkenteni a szívbetegség kockázatát. 25 vizsgálat áttekintése kimutatta, hogy a likopin magas vérszintje 14%-kal csökkenti a szívbetegség kockázatát. Néhány tanulmány azt mutatja, hogy azoknál az embereknél, akik több paradicsomot fogyasztanak, alacsonyabb a tüdő-, prosztata- és gyomorrák kockázata. A kutatók szerint a paradicsomok likopin és béta-karotin tartalma csökkentik a rákkockázatot. Egy pohár paradicsomlé 45 milligramm C-vitamint kínál – ez kb. 75%-a egy felnőtt napi szükségletének. Ez az erőteljes antioxidáns koncentráció segít fokozni a szervezet immunsejtjeinek aktivitását.
A paradicsom fogyasztása segíthet azoknak is, akik kisbabát szeretnének, ugyanis elősegíti a spermium motilitását, azaz azt, hogy milyen jól tudnak a spermiumok úszni. Ha a spermiumok ugyanis nem képesek hatékonyan mozogni az petesejt felé, a megtermékenyítés nem következhet be.
A paradicsomok nem csupán kulináris élvezetet kínálnak, hanem értékes tápanyagokkal is gazdagítanak bennünket. Az egészségünk tekintetében egy szelet paradicsom mindig többet ad, mint amit elsőre gondolnánk róla!