Ezzel a március volt sorozatban a 10. egymást követő hónap, amikor a hőmérséklet rekordot döntött a kontinensen, ebben szakértők szerint szerepe volt az El Nino-hatásnak is.
Mi az az El Niño?
Az El Niño egy időszakos jelenség, amely a Csendes-óceán trópusi területeinek középső és keleti részén előforduló, a normálisnál melegebb tengerfelszínt jelenti. A jelenség világszerte befolyásolja az időjárást, okozva szélsőséges eseményeket, mint például aszályokat és heves esőzéseket.
Nyári időjárás 2024
Ami a nyarat illeti, a Severe Weather Europe több időjárási modellt is megvizsgált, ám ők is kiemelik, hogy ezeket nem érdemes készpénznek venni, inkább trendeket, valószínűségeket mutat meg. Eszerint Északkelet-Európa felett egy alacsony, míg Délnyugat-Európa felett inkább magas légnyomási rendszerek rajzolódnak ki,
ez elősegíti az átlagosnál melegebb levegő beáramlását Nyugat- és Közép-Európába.
Hőmérséklet szempontjából a Botteni-öböl vidékén lehet az átlagosnál hűvösebb idő, míg Skandinávia középső és keleti részén, valamint a Balti-államokban és Északkelet-Európában átlagos nyárra lehet számítani.
Európa többi részén viszont, így Magyarországon is, a sokéves átlagnál melegebb hőmérsékletre számíthatunk.
Ami a csapadékot illeti, az előrejelzések Délnyugat-Európában mutatnak komolyabb szárazságot, míg Közép-Európában kisebb mértékben, de szintén az átlagosnál kevesebb csapadék lehet – igaz, az egyszerre lezúduló felhőszakadások ugyan megnyomják az átlagot, az így lehulló víz jellemzően hamar elfolyik, így aszály ettől még kialakulhat. Csapadékosabb nyárra Észak-Európa számíthat.
Összességében tehát ismét egy átlagosnál melegebb és szárazabb nyár elé nézünk a hosszútávú előrejelzések szerint.