Az Európai Unió vizsgálja a magyarországi euróbevezetést: Mikor búcsúzhatunk a forinttól?
A kérdés régóta fennáll: mikor vezetik be Magyarországon az eurót? Az Európai Unióval kapcsolatos csatlakozási szerződés előírja, hogy az unióba belépő államoknak idővel csatlakozniuk kell az euróövezethez. Ez azt jelenti, hogy előbb-utóbb Magyarországon is az euró fogja felváltani a forintot.
Azonban ez nem megy egyszerűen. Számos komoly gazdasági kritériumnak kell megfelelni ahhoz, hogy egy tagállam bevezethesse az eurót. Négy gazdasági konvergenciakritérium létezik, amelyeket teljesíteni kell: az árstabilitás, a rendezett és fenntartható államháztartás, az árfolyam-stabilitás, és a hosszú lejáratú kamatlábak.
Az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság kétévente ad ki konvergenciajelentést, amelyben azt vizsgálják, hogy bizonyos országok mennyire felelnek meg ezeknek a kritériumoknak és mennyire állnak készen az euró bevezetésére. Magyarország mellett Bulgária, Csehország, Lengyelország, Románia, és Svédország is szerepel a jelentésben. Jelenleg Bulgária áll a legközelebb az euró bevezetéséhez, míg Csehország és Svédország jelentős lemaradásban van.
Magyarország helyzete: Egyetlen gazdasági kritérium sem teljesül
Magyarország nem áll fényesen, egyetlen gazdasági kritériumnak sem felel meg. A jelentés szerint a legnagyobb akadályt az infláció jelenti: az Európai Unió által elvárt referenciaérték 3,3%, míg Magyarországon 2024 májusára éves átlagban 8,4%-kal számoltak. Emellett a 6,7%-os deficit is jócskán meghaladja az elvárt 3%-ot, nem beszélve a hosszú távú kamatszintről, amely 5,5%-ban van meghatározva, de Magyarországon 6,8%-on áll.
Lehetőség az euró bevezetésére
Ha Magyarország csökkenteni tudná ezeket a mutatókat, akkor az Európai Unió engedélyezné az euró bevezetését. Azonban Magyarország nem sietteti a folyamatot, hiszen az Alaptörvény egyik alapvetése is az, hogy a hivatalos fizetőeszköz a forint.
Forrás: HVG